






WYSOKIE RYZYKO STŁUSZCZENIA WĄTROBY:
- Skorzystaj z porady lekarza
- Zmień dietę na zdrową
- Zacznij uprawiać sport
- Unikaj potraw bogatych w tłuszcze nasycone np. masła i alkoholu

ŚREDNIE RYZYKO STŁUSZCZENIA WĄTROBY:
- Umów się do lekarza
- Zmień dietę na zdrową
- Zwiększ swoją codzienną aktywność fizyczną np.: spaceruj

NISKIE RYZYKO STŁUSZCZENIA WĄTROBY:
- Pamiętaj o regularnym badaniu wątroby
- Odżywiaj się zdrowo
- Uprawiaj sport
- Pochwal się niskim ryzykiem :)


Kuba Przygoński, kierowca rajdowy
Zdobywca Pucharu Świata w Rajdach Cross Country 2018, 4 miejsce rajd Dakar 2019, Mistrz Polski w driftingu 2020, Mistrz Polski w Rajdach Terenowych 2020, V-ce Mistrz Polski Rallycross 2020

Mikołaj Marczyk, kierowca rajdowy
Mistrz Europy Juniorów 2021, Mistrz Polski 2021, Zwycięzca Rajdu Polski 2021, Mistrz Polski 2019 (najmłodszy w historii)




- Spróbuj czasami zamienić mięso i jego przetwory na nasiona roślin strączkowych, takie jak: fasola, soczewica, ciecierzyca, bób, groch czy soja.
- Pij przynajmniej 2 litry dziennie - podstawę nawodnienia powinna stanowić woda.
- W codziennej diecie nie zapominaj o orzechach, nasionach, pestkach oraz olejach roślinnych, takich jak oliwa z oliwek, olej rzepakowy czy olej lniany.
- Spożywaj przynajmniej 400 gram warzyw i owoców dziennie.
- Alkoholu
- Tłuszczów nasyconych, które znajdują się między innymi w tłustym mięsie i wędlinach, maśle, smalcu, olejach palmowym i kokosowym.
- Zmniejsz spożycie cukru, w tym celu czytaj etykiety produktów spożywczych, porównuj je między sobą i wybieraj te o najmniejszej zawartości cukrów prostych.
- smażenia w głębokim tłuszczu
- żywności typu fast food
- mięsa i jego przetworów bogatych w tłuszcze nasycone typu boczek, salceson, salami
- Staraj się parkować samochód dalej od docelowego miejsca i dalszą część przemierzaj spacerując
- Spaceruj po mieszkaniu/domu/miejscu pracy rozmawiając przez telefon
- Maszeruj po schodach, zamiast korzystania z windy
Staraj się zmniejszyć spożycie słodyczy. W badaniach wykazano, że wysokie spożycie fruktozy lub glukozy pochodzącej ze słodkich napojów oraz produktów o wysokim stopniu przetworzenia (np. słodycze, pieczywo cukiernicze, dania typu instant) wiąże się z istotnym wzrostem ryzyka stłuszczenia wątroby.
Wybieraj tzw. „dobre tłuszcze”- czyli te, które zawierają nienasycone kwasy tłuszczowe np.: oleje roślinne, pestki dyni, orzechy. Bezwzględne unikanie tłuszczu w diecie nie jest konieczne. Tłuszcz może być obecny w menu, ale w odpowiedniej ilości.
to najczęstsza choroba przewlekła wątroby, nie związana ze spożywaniem alkoholu, przyjmowaniem leków, czy wrodzonymi chorobami genetycznymi. NAFLD głównie spowodowana jest otyłością oraz dietą wysokokaloryczną. Ponadto niealkoholowe stłuszczenie wątroby wiąże się z zespołem metabolicznym i powoduje zwiększenie ryzyka przedwczesnej miażdżycy i zgonu z przyczyn sercowo-naczyniowych
to nieinwazyjne, bezpieczne i szybkie badanie oceniające odpowiednio stłuszczenie i zwłóknienie wątroby. Polega na przyłożeniu specjalnej głowicy do brzucha pacjenta, której drgania poruszają wątrobę. Następnie, urządzenie mierzy prędkość fal przechodzących przez wątrobę wywołanych drganiem i podaje wynik.
- 1. Jaczewska-Schuetz J. Żywienie w chorobach wątroby. http://dieta.mp.pl/diety/diety_w_chorobach/72098,zywienie-w-chorobach-watroby. dostęp 10.03.2021
- 2. Opracowano na podstawie Poradnika Dietetycznego „W trosce o zdrową wątrobę” stworzonego przez Dietetyk Kliniczną - Klaudię Wiśniewską.
- 3. Neubauer K. Poniewierka E. Błonnik w wybranych chorobach przewodu pokarmowego; Piel. Zdr. Publ. 2013, 3, 3, 299 - 302 https://www.pzp.umed.wroc.pl/pdf/2013/3/3/299.pdf dostęp 10.05.21
- 4. https://www.mp.pl/pacjent/gastrologia/choroby/watroba/288646,niealkoholowa-stluszczeniowa-choroba-watroby-stluszczenie-watroby-nafld-mafld
- 5. Oeda S, et al. Accuracy of FibroScan and Factors Affecting Measurements. Diagnostics (Basel). 2020 Nov 12;10(11):940.


