Ośrodkowy układ nerwowy
Ośrodkowy układ nerwowy (OUN) lub inaczej centralny układ nerwowy (CUN), to najważniejsza część układu nerwowego kręgowców. Ośrodkowy układ nerwowy jest chroniony przez kości czaszki oraz kręgosłup.
Zbudowany jest z istoty szarej i białej. Częścią składową istoty szarej są komórki nerwowe. Oprócz nich znajdują się włókna nerwowe rdzenne i bezrdzenne, tkanka glejowa i naczynia krwionośne wraz z włóknami tkanki łącznej. Skład istoty białej to tkanka glejowa, naczynia włókien nerwowych, nie mających osłonki Schwanna.
W skład ośrodkowego układu nerwowego wchodzą:
- mózgowie, dzielące się na:
- rdzeń przedłużony, w którym znajdują się ośrodki kierujące odruchami bezwarunkowymi, ośrodek oddechowy, ośrodek regulujący pracę serca, ciśnienie krwi, ośrodki odpowiedzialne za żucie, połykanie, wydzielanie śliny, ośrodki kojarzeniowe słuchu i równowagi oraz koordynacji ruchowej
- móżdżek, będący ośrodkiem kontroli, koordynacji i regulacji ruchów, odpowiedzialnym za utrzymanie równowagi ciała
- śródmózgowie, czyli pierwotny ośrodek analizy wzroku i słuchu
- międzymózgowie, w którym znajdują się: ośrodki nerwowe głodu/sytości, termoregulacji, pragnienia, agresji/ucieczki, popędu płciowego i instynktu macierzyńskiego.
- kresomózgowie – dwie półkule pokryte korą mózgową, dzielące się na płaty:
- czołowy - ośrodki ruchowe
- ciemieniowy - ośrodek czucia skórnego
- potyliczny - ośrodek rozumienia wrażeń wzrokowych
- skroniowy - ośrodek rozumienia wrażeń słuchowych
Co to jest psychopatologia?
Jest to dziedzina nauki zajmująca się rozpoznawaniem, opisywaniem, a także próbami interpretowania i wyjaśniania zjawisk psychicznych, uznawanych za nieprawidłowe, tzn. będących przejawem zaburzeń psychicznych.
Aktualizacja: maj 14, 2014